Ausstattungsliste: Crestron C2N-AMP-4X100
Ausstattung & technische Daten
Typ 4 Room Audio System
Audio
Input Signal Types Stereo analog line (unbalanced)
Output Signal Types Stereo speaker level
Adjustments – typical of 6 stereo inputs (ANALOG SOURCES 1 – 6):
Input Compensation ±10.0 dB per input
Adjustments – typical of 4 stereo room outputs (SPEAKER OUTPUTS 1 – 4):
Volume Control -80 to +20 dB
Mute -100dB
Bass Control ±12dB @ 100Hz, 2 dB steps
Treble Control ±12dB @ 10kHz, 2 dB steps
Loudness Compensation On/Off
Balance Control Left/right adjustable
Mono Summing Selectable
Performance – typical of 4 stereo amplified outputs (SPEAKER OUTPUTS 1 – 4):
Output Power 50 Watts per channel at 8 Ohms; 75 Watts per channel at 4 Ohms; 150 Watts per channel at 8 Ohms bridged
Frequency Response 20 Hz to 20 kHz ±1 dB
THD+N 0.4%, 1 kHz, 50W @ 8 Ohms
S/N Ratio 103 dB, 20 Hz to 20 kHz, A-weighted
Stereo Separation >70dB
Communications
Cresnet Cresnet slave, provides Cresnet distribution and power for four room keypads
Connectors
ANALOG SOURCES L/R IN 1 – 6 (12) RCA female comprising (6) unbalanced stereo line-level audio inputs; Maximum Input Level: 2 Vrms; Input Impedance: 10k Ohms
SPEAKER OUTPUTS L/R 1 – 4 (4) 4-pin 5mm detachable terminal blocks; Power amplifier outputs; Wire Size: Terminals accept up to 14 AWG
LOOP THRU (2) 4-pin 3.5mm detachable terminal blocks; Cresnet slave ports, paralleled; Connect to control system and additional C2N-AMP-4X100 units
NET 1 – 4 (4) 4-pin 3.5mm detachable terminal blocks; Cresnet distribution ports, paralleled; Connect to keypads and other Cresnet devices; Maximum Cresnet Power per Port: 5 Watts (210 mA @ 24 Volts DC)
120V~60Hz 400W (US/North America) (1) IEC 60320 C14 main power inlet; Mates with removable power cord (included)
230V~50/60Hz 400W (International) (1) IEC 60320 C14 main power inlet; Mates with removable power cord (not included)
6-32 screw, chassis ground lug
Power Requirements
Main Power (US/North America) 400 Watts @ 120 Volts AC, 60 Hz
Main Power (International) 400 Watts @ 230 Volts AC, 50/60 Hz
Cresnet Power Usage none
Available Cresnet Power 5 Watts @ 24 Volts DC per each of four NET ports
Environmental
Temperature 41° to 104°F (5° to 40°C)
Humidity 10% to 90% RH (non-condensing)
Heat Dissipation 173.5 BTU/hr
Enclosure
Chassis Metal with black finish, vented sides, fan-cooled
Front Panel Plastic, black with polycarbonate label overlay
Dimensions
Height 3.60 in (92 mm)
Width 16.89 in (429 mm)
Depth 13.64 in (347 mm)